Beton Zemin Boyası

Beton Boyası Beton boyama işleri projeye göre ya da taleplere göre farklı boyalar ile yapılabilir. En yaygın beton üzeri boyama uygulamaları “EPOKSİ Zemin BOYAMA” “AKRİLİK Zemin BOYAMA” “POLİÜRETAN Zemin BOYAMA” olarak sıralanabilir. Beton Zemin Boyası Fiyatları m2 bazlı düşünüldüğünde sarfiyatlara göre 85 – 120 TL arası hesaplanmalıdır.

Beton Zemin boyama işlemi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kuralların ilk zeminin kuru ve temiz olması gerekliliğidir. Ayrıca zemindeki beton atıldıktan en az 2 hafta sonra uygulama yapılmalıdır. Bununla birlikte zemin boyama işleminden önce astar uygulaması yapılmalıdır.

Beton merdiven boyama işleminiz için dikkatli seçim yapmanız gerekmektedir.

 1. Ağır yüklere karşı yüksek mukavemetlidir.
 2. Çeşitli kimyasallara karşı dirençlidir.
 3. Yüksek Yalıtım sağlar.
 4. Beton yüzeylere mükemmel yapışır.
 5. Çevreye zararı yoktur.
 6. İki tabaka halinde uygulanır.
 7. Boya işleminden önce astar yapılması gereklidir.
 
Zemin Boyası Nedir?

Beton boyası, betonun içine temas ederek ve betona kimyasal bağlarla işleyen kimyasal boyalar ile yapılır. Zeminlerin renklendirilmesi için kullanılan boyalar, cephe boyaları gibi yüzeyleri boyamak yerine betonun içine işleyerek betonun renklendirilmesine olanak sağlar.

 

Zemin Boyası Çeşitleri

AKRİLİK ESASLI BOYALAR; Akrilik boyalar çeşitli polimerlerin karışımı ile Su bazlı akrilik reçinelerin karışımından farklı katmanlar halinde üretilir.

 1. Hava koşullarına uyum gösterir.
 2. Uygulaması basittir.
 3. Kuruma süresi epoksilere göre çok daha hızlıdır.
 4. Nem ve suya karşı dirençlidir.
 5. Astar, dolgu, boya olmak üzere üç katmanda uygulanır.
 

POLİÜRETAN ESASLI BOYALAR; Poliüratan boyalar, yüksek dirençli, esnek ve ekonomiktir iki bileşenli boyalardır. Fabrika ve hastane zeminleri için idealdir.

 1. Ekonomiklir.
 2. Mat renkler.
 3. Yüksek kimyasal ve mekanik direnç.
 4. Asfalt, beton, ahşap gibi yüzeylere kolay uygulama.
 5. Pürüzsüz yüzeyler için ideal.
 
Beton boyası nasıl yapılır; Beton boya uygulaması yapmadan önce betonun nemini almış olması gerekmektedir. Nemini almış beton öncelikli olarak toz ve kirden arındırılır. Temizlik işlemine istinaden astar uygulaması yapılır. Son olarak yukarıda saydığımız boya çeşitlerinden biri uygulanır.
 
Beton boyası fiyatları; Beton zemin boyalarının fiyatları kullanılacak malzemelere ve sarfiyatlara göre belirlenmektedir.

Görseller

Sıkça Sorulan Sorular

Beton zeminlerin renklendirilmesi için kullanılan boyalar, duvar boyaları gibi betonun yüzeyini boyamak yerine betonun içine işleyerek betonun renklendirilmesine olanak sağlar.

Beton zeminleri boyamak için, en uygun boya, beton zemin boyası ve epoksi boyalardır. Özellikle dış mekanlarda kalan beton zeminler için, beton zemin boyası uygundur.

Zemin kaplama, renklendirme ve koruma boyasıdır. 20 Kg'lık Bir kova ile zemin yapısına ve türüne bağlı olarak ortalama çift katta 65-85 m2 alan kaplanabilir.

Zemin boya fiyatları ürün kalitesine göre 750 – 2800 TL arasında değişmektedir.

Bahçe duvarı rüzgar, yağmur gibi etmenlerle karşı karşıya kaldığı için boyanın çabuk yıpranmaması için su geçirmek özelliğe sahip boyaları tercih etmen gerekir.

Beton zemin akrilik boya, epoksi boya, poliüretan emaye ve kauçuk boya ile boyanabilir. Akrilik neme ve aşırı sıcaklıklara karşı dayanıklıdır.

Zemin boyaları izolasyon yapısı sayesinde suyu üzerinde tutar ve su geçirmez.

Su bazlı akrilik boyalar, zemin yüzeyleri boyamak için de uygundur.

Beton merdiven ne ile boyanır? Beton yüzeyleri boyamak için, en uygun boyalar; beton zemin boyası ve epoksi içerikli boyalardır. Beton için özel üretilmiş özel zemin boyaları oldukça dirençli boyalardır.

Eski mozaik desenli merdivenler özel zemin boyaları ile rahatlıkla boyanmaktadır.

Betonun üstüne boya, yüzeyin temizlik işlemi için öncelikli astar uygulaması yapılır. Daha sonra su bazlı boyalarla betonun boyanması sağlanır. Betona uygun bir astar sürüldükten sonra iki kat olacak beton boyası uygulanarak beton boyama sonuçları elde edilebilir.

Akrilik Beton Boyası

, öncelikli olarak iç ve dış zemin olarak birbirinden ayrılır.

Zemin boyama teknikleri, bir kaç farklı boya ile yapılabilmektedir.

Beton Üzerine Boya solvent esaslı malzemeler ile yapılmaktadır.

Beton Zemin Boyama genelde su bazlı akrilik boyala ile yapılır.