Akrilik Zemin Kaplama

Akrilik Zemin Kaplama Nedir?

Akrilik Spor Zemin kaplama ürünleri açık spor alanlarının zeminleri için kullanılmaktadır. Farklı kalınlık ve renklerde ürettiğimiz boyalar ile oyun zevkini maksimuma çıkarmaktadır.

Beton ve asfalt yüzey üzerine 4 – 12 katman şeklinde uygulanan su bazlı ürünlerdir. Kalınlık ortalama 1,5 – 3mm arasındadır.

Nerelerde Uygulanır?

Tenis kortları, basketbol sahaları, voleybol sahaları, okul bahçeleri, çocuk parkları, bisiklet yolları vb. spor ve eğlence alanlarının zemin kaplamalarında sık sık tercih edilir.

Akrilik Zemin Boyası?

Tenis kortu akrilik zemin boyası, basketbol sahası akrilik zemin boyası ya da voleybol sahası akrilik zemin boyası olarak bilinen ürünlerin geneli Akrilik su bazlı zemin boyaları grubunda yer alır.

Alt Zeminin Nasıl Olmalı?

Akrilik esaslı zemin malzemeleri beton ya da asfalt yüzeylere uygulanabilir. Alt zemin oluşturulurken dikkat edilmesi en büyük nokta; zemine %0,5 – %0,10 arasında meyil verilmelidir.

Akrilik Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Su bazlı akrilik kaplama ürünleri bir kaç farklı ürün ile katman katman uygulanır. Aşağıda size bu katmanları ayrıntılı olarak açıkladık. Siz de bir saha kaplaması yaparken bu ürünler hepsi ya da bir çoğunu kullanmalısınız.

 1. Katman: Astar / 1 kat rulo ile
 2. Katman: Resurfacer ( Dolgu tabakası) / 1-3 kat gelberi ile
 3. Katman: Cushion ( Toz Kauçuk Polimer ) / 1-3 kat gelberi ile
 4. Katman: Renk tabakası / 1 kat gelberi ile 1 kat rulo ile
 5. Katman: Saha Çizgileri / 2 kat rulo ile
 6. Katman: Cila / 1 kat ( isteğe bağlı ) rulo ile
 

Akrilik Zemin Fiyatları, malzemenin kalitesine, kaplama türüne göre değişmektedir. sayfasından ayrıntılı şekilde tüm fiyatlara ulaşabilirsiniz. Fakat bilinmesi gereken en önemli husus fiyatların bir çok faktöre göre değişken olacağıdır.

Akrilik Zemin Kaplama Görselleri

Akrilik Tenis Kortu Zemin Boyası, %100 akrilik bağlayıcı esaslı, su bazlı, UV dayanımı olan, tenis kort boyası olarak adlandırılır. Sonkat (Topcoat), %100 akrilik bağlayıcı esaslı, su bazlı, UV dayanımı yüksek, tenis kort boyasıdır.

Tenis Kortu Boyası Renkleri, genelde kırmızı, yeşil, mavi, gri, mor renklerde üretilen akrilik boyalar tenis kort boyası olarak kullanılmaktadır. Aşağıdaki tabloda göreceğiniz tüm renklerde tenis kortları boyanabilir. Genelde 36 x 18 metre olan tenis kortları iki renk şeklinde boyanabilir.

Akrilik Zemin Kaplama Malzemesi
Akrilik Zemin kaplamaları, beton ya da asfalt üzerine bir kaç farklı malzemenin katman katman sürülmesi ile elde edilir. Akrilik malzemeler farklı özelliklerde üretilir ve farklı ambalajlarda satışa sunulur. Akrilik zemin kaplama malzemelerini aşağıda sizin için sıraladık.

 • Astar / Primer Astar / Epoksi Astar / Nem Bariyeri
  Bilindiği gibi akrilik kaplamalar beton ya da asfalt üzerine uygulanabilir. Beton uygulamalarında ilk olarak epoksi astar – nem bariyeri uygulaması yapılır. Asfalt üzerinde ise primer astar uygulaması kullanılır.
 • Resurfacer / Dolgu Malzemesi
  Elastik özellikteki siyah dolgu malzemesi olan resurfacer malzemesi özellikle asfalt yüzeylerde gözenekleri doldurma amacı ile kullanılır. İçerisine silis kumu ve su karıştırılarak inceltilir.
 • Coushion / Toz Kauçuk Malzemesi
  Belirli kimyasal karışımlar ile özel olarak üretilen cushion malzemesi, zeminlere esneklik vermek amacı ile 2 ile 5 katman halinde kullanılır.
 • Akrilik Boya / Son Kat Boya
  Akrilik sistemlerin en son katmanı olan akrilik boyalar yine içerisine silis kumu ve su ilave edilerek zemine 2 kat halde uygulanır. 
 • Çizgi Boyası
  Boya katmanının tamamlanmasına istinaden oyun saha çizgileri çizilir. Oyun saha çizgileri BEYAZ – SARI – KIRMIZI olarak üç renk imal edilir ve 2 kg lık ambalajlarda satılır. 

Basketbol Sahası Zemini

Basketbol sahalarının zeminleri açık alanda ise akrilik ürünler ile kapalı alanda ise poliüretan ürünler ile kaplanır. Farklı katmanlar şeklinde uygulanan akrilik ürünler istenilen renklerde uygulanabilir.

Basketbol Sahası Zemini Nasıl Uygulanır?

Su bazlı olan akrilik ürünler 15 derece hava sıcaklığı üstünde beton ya da asfalt yüzeylere gelberi ya da rulolar ile uygulanır.

Basketbol Sahası Boyama, çalışmaları farklı yöntemler ile yapılabilmektedir. İşlemlerin profesyonel olarak işin ehli ekipler tarafından yapılması tavsiye edilir. Öncelikle alt zemin beton ya da asfalt olması gerekmektedir. Zemin durumuna bakarak malzeme temin edilir. Bu malzemeler farklı katmanlar şeklinde zemine uygulanır. Son olarak basketbol saha çizgileri çizilerek saha teslim edilir.

Basketbol Sahası Boyama Çeşitleri

Basketbol Sahası Boyamaları 3 farklı şekilde yapılmaktadır.

 1. Akrilik Basketbol Sahası Boyaları, su bazlı ve tek bileşenlidir.
 2. Epoksi Basketbol Sahası Boyama, reçine esaslı ve çift bileşenli boyalardır.
 3. Poliüretan Basketbol Sahası Boyama, reçine esaslı ve çift bileşenli boyalardır.

Akrilik Boya Basketbol Sahası, su bazlı akrilik boyalar beton ya da asfalt üzerine 4 – 12 katman şeklinde uygulanan su bazlı ürünlerdir. Genelde tenis kortları, basketbol sahaları, bisiklet yolları vb. spor alanlarının zemin kaplamalarında sıklıkla tercih edilir.

Akrilik Boya Basketbol Sahası Çeşitleri Nedir?

1. Standart Akrilik Zemin Kaplama – Sert Zemin
2. Cushion Akrilik Zemin Kaplama
3. Cushion Plus Akrilik Zemin Kaplama
4. SBR Üzeri Akrilik Zemin Kaplama

Spor Sahası Boyama, işlemleri genel olarak su bazlı akrilik bağlayıcılı akrilik boyalar ile yapılmaktadır. Yüzey beton ise öncelikle bir kat astar işlemi yapılmalıdır, astar işlemine istinaden iki kat akrilik boya uygulaması yapılarak spor saha boyama işlemi tamamlanır.