Kauçuk Zemin Kaplama 2’ye Ayrılır

Çoğu zaman karıştırılan bir uygulama çeşididir. İnsanlar genelde “Tartan Kaplama” olarak araştırırlar, fakat aslı istedikleri “karo kauçuk kaplama” olmaktadır. Şimdi konuya bir açıklık getirelim ve kavram kargaşasından insanları kurtaralım.

Kauçuk Spor Zemin Kaplamaları temek olarak iki grupta incelenir.

1- Dökme Kauçuk Kaplama Uygulamaları; Epdm ya da Sbr kauçuk granüller poliüretan yapıştırıcılar ile karıştırılıp çelik mala ya da finisher yardımı ile zemine serilmesi ile oluşan uygulamadır. 10mm ile 40mm arasında değişmektedir. Teknik olarak iki katmanda uygulanır. İlk olarak zemine daha fazla esneklik vermek için “SBR KAUÇUK” katmanı serilir, daha sonra orjinal renkli olan “EPDM KAUÇUK” katmanı serilir. Böyle dökme kauçuk işlemi tamamlanmış olur. Bu zemine “EPDM ZEMİN KAPLAMA“, “DÖKME KAUÇUK KAPLAMA“, “TARTAN ZEMİN KAPLAMA” denilmektedir.

2- Karo Kauçuk – Blok Kauçuk Uygulamaları; Yukarıda belirttiğim kauçuk granül ve yapıştırıcıların fabrika ortamında karıştırılıp kalıplarda preslenmesi ile farklı kalınlıklarda oluşan tabakalara “KARO KAUÇUK” denmektedir. Karo kauçuklar farklı kalınlıklarda ve farklı desenlerde üretilebilmektedir.