Toprak Çeşitleri

Bitki yetiştiriciliğinde kullanılan toprak başlı başına yeterli bir kaynak değildir. Toprağın bitki yetiştirecek hale gelmesi uzun zaman almaktadır. Toprak kayaların ve organik maddelerin parçalanması ile oluşan, sürekli değişim halinde olan yer kürenin en üst tabakasıdır. Toprak bazı materyaller ile karıştırılarak uygun bir harç haline getirilir. Ülkemizde harç hazırlamada genel olarak toprak, çiftlik gübresi, mil, torf ve pomza kullanılmaktadır.

Bahçe Toprağının Faydaları;

Bitkisel ürünü destekleyici harç; toprağın havalanma, su tutma, ısınma ve geçirgenlik gibi fiziksel özelliklerini bitki yetişmesi için uygun hale getirirken aynı zaman da bitki besin maddelerinin toprakta tutunmalarını ve yarayışlı durumda bulunmayan besin maddelerinin yarayışlı hale geçmelerini sağlayarak toprak kimyasal özelliklerini de olumlu şekilde etkiler.

Üstün çimlendirme ve köklendirme özelliklerine sahiptir.

Toprak ağırlığı düşüktür ve su tutma kapasitesi yüksektir. Bu oranda gözeneklilik gösterir.
Suyun ve bünyesindeki gübrenin bitkiye yavaş ve düzenli bir şekilde verilmesini sağlar.
Toprakta kullanıldığında mineral maddelerce toprağı zenginleştirir ve bitki köklerini havalandırarak bitkinin gelişim hızını arttırır.

Toprak Çeşitlerimiz;

  • 3’lü Karışım; %50 toprak – %25 Torf – %25 Mil
  • 4’lü Karışım; %40 Toprak – %25 Torf – %25 Mil – %15 Gübre
  • Çim Kapağı; %50 Torf – %25 Toprak – %25 Mil

Bahçe Topraklarımız

Bir kamyon toprak fiyatı, Bahçe toprağı nasıl alınır, Bahçe Toprağı izmir, Bahçe Toprağı nereden alınır, Bahçe Toprağı Fiyatı, Bahçe toprağı m3 fiyatı, Toprak satın al